Garść dobrych rad dla początkującego snowboardzisty

kurs instruktora snowboarduJak zdobyć umiejętności snowboardowe i utrzymać je na poziomie, który zagwarantuje nam naprawdę dużą satysfakcję? Nie jest to łatwe, jeśli jednak dysponujemy silną wolą i dobrym sprzętem, nic nie stoi na przeszkodzie temu, abyśmy mogli opanować tajniki tego interesującego sportu. Warto przy tym skorzystać z przynajmniej kilku porad przybliżających sekrety deski snowboardowej i przyczyniających się do tego, że staje się ona znacznie mniej niebezpieczna niż początkowo sądziliśmy. W pierwszej kolejności powinniśmy zastanowić się nad tym, z jakiego sprzętu mamy zamiar korzystać, jego wysoka jakość ma bowiem w tym przypadku kluczowe znaczenie. O tym, że nadaje się on do wykorzystywania na stoku warto przekonać się jeszcze przed dokonaniem zakupu. Należy liczyć się też z tym, że zakup sprzętu wiąże się z pewnym wydatkiem. Jest to jednak wydatek, który zasługuje na to, aby go ponieść, nie powinniśmy bowiem zapominać o tym, że w grę wchodzi nasze bezpieczeństwo. Już choćby z tego powodu szczególną ostrożność powinniśmy strać się zachować zakładając kask. Pamiętajmy o tym, że nie może on nie tylko zsuwać się nam z głowy, ale również utrudniać widzenia. Kask powinien być ciasny, żadna przesada nie jest jednak wskazana. Sama deska snowboardowa także nie powinna być rozwiązaniem przypadkowym, wskazane jest przy tym dostosowanie jej do naszych możliwości. Na początku najlepszym rozwiązaniem jest deska miękka pozwala ona bowiem tak na opanowanie podstawowych ruchów, jak i zasad utrzymywania równowagi.

Zakup twardej deski odłóżmy zatem w czasie. Pamiętajmy też o tym, że deska powinna odpowiadać naszym potrzebom, nie może być więc nie tylko zbyt wąska, ale również zbyt szeroka. Duże znaczenie ma też jej wysokość, idealna deska powinna więc sięgać nam do brody. I choć to deska jest naszym najważniejszym sprzętem, nie wolno nam lekceważyć znaczenia, jakie ma właściwy dobór obuwia. Buty do snowboardu powinny być przy tym zawiązane maksymalnie ciasno, jeśli bowiem w butach pojawi się luz, zapanowanie nad deską stanie się wyjątkowo wymagającym zadaniem, a nam samym trudno będzie mu sprostać. Przed kurtką i spodniami nie stawia się już aż tak dużych wymogów, warto jednak dołożyć starań, aby były one nieprzemakalne.

instruktor snowboarduNasza skóra powinna przy tym oddychać, jazda musi być bowiem maksymalnie komfortowa. Gdy znaleźliśmy już sprzęt, który spełnia nasze oczekiwania, możemy przystąpić do określenia naszej pozycji snowboardowej. Nie każda osoba wykorzystuje tę samą stopę, warto więc wykonać prosty test. Warto zatem przebiec niedługi dystans, a następnie zrobić gwałtowny krok w tył. Jeśli zatrzymamy się prawą stopą, najprawdopodobniej to ona będzie na desce wysunięta do przodu. Oczywiście, poszukiwanie idealnej pozycji można kontynuować już na stoku, nie zaleca się jednak wykonywania bardziej zaawansowanych ewolucji, jeśli nie rozwiązaliśmy jeszcze tego problemu. Warto pamiętać i o tym, że nawet najlepszy sprzęt wymaga niekiedy serwisowania, dobrze jest mieć więc pewność, że serwis znajduje się również w miejscu, do którego się udajemy. Umiejętnością o szczególnym znaczeniu jest sztuka wstawania, aby jednak ją opanować w pierwszej kolejności upewnijmy się, że wiązania trzymają w stabilnej pozycji przednią stopę. Samych kombinacji wiązań jest wiele, dla nas najlepszym rozwiązaniem jest zaś szybkie opanowanie systemu dwupaskowego. Warto też pamiętać, że jeśli uniesiemy brzeg lub palce u stóp podczas zjazdu, w istotny sposób opanujemy jego prędkość. Pozwoli nam to zahamować bez spektakularnego upadku. Nie przejmujmy się jednak, jeśli pierwsze próby zakończą się niepowodzenie. Nie my jedyni mamy tego rodzaju problemy. Nauka wymaga cierpliwości, jeśli jednak przystępujemy do niej pamiętajmy i o tym, aby upewnić się, że rzeczywiście znajdujemy się na stoku dla początkujących. W innym wypadku nasze położenie może się naprawdę skomplikować.

Powiązane artykuły

Czy warto robić kursy instruktorskie?
Jeżeli zależy Ci zdobyciu nowego zawodu, kurs instruktorski w centrum szkoleniowym jest decyzją, gdyż...
Które ze szkoleń będzie dla mnie odpowiednie?

Wszystko zależy od Twoich predyspozycji zawodowych, ale nie martw się - każde centrum szkoleniowe przeprowadza wstępne badania mające Ci pomóc w wyborze kursu.

Czy po odbyciu szkolenia łatwo znaleźć pracę?

Przede wszystkim należy pamiętać, aby nie osiadać na laurach po ukończeniu podstawowego szkolenia. Warto zastanowić się nad dodatkowymi zajęciamy doszkalającymi, gdyż w ten sposób znalezienie pracy może być prostsze.

Czy odbycie szkolenia to duży wydatek?

Każda ze szkół oferuje własny cennik, jednak średnie ceny za kurs to ok 1000 zł wzwyż.

Jakie są wymagania?

Wszelkie wymagania jakie musisz spełnić znajdziesz w naszych artykułach. Miłej lektury!