Chiński jako lingua franca?

Język chiński był postrzegany jako zagrożenie dla hegemonii języka angielskiego na przełomie XX i XXI wieku. Angielski jest dziś nadal dominującym językiem, ponieważ jest używany do komunikacji międzynarodowej i jest powszechnie używany na całym świecie. Wraz z rozwojem Chin jako supermocarstwa gospodarczego nastąpił napływ nowych firm i osób prowadzących interesy na chińskim rynku w innych krajach. Jest to podstawa teorii, że język chiński ostatecznie wyprzedzi język angielski. Ale czy jest to nieuniknione? Jest mało prawdopodobne, aby chiński wyprzedził angielski w najbliższej przyszłości, przynajmniej z kilku powodów.

Ogromna bariera językowa

Pierwszym problemem jest to, że język chiński - a dokładniej mandaryński - może stanowić szereg przeszkód dla świata, gdy próbuje on przejść z angielskiego na chiński. Głównym powodem jest to, że chiński i angielski to bardzo różne języki. Ludziom trudno byłoby przestawić się z dnia na dzień. Chiński składa się z tysięcy znaków, które nie mają nic wspólnego z alfabetem łacińskim używanym w języku angielskim. Angielski ma wiele cech i elementów leksykalnych, które są podobne do innych języków. Niestety, nie można tego powiedzieć o języku chińskim. Powszechnie wiadomo również, że Chińczycy uczą się angielskiego. To sprawia, że dla osób mówiących po angielsku znajomość chińskiego jest mniej ważna.

Kwestie polityczne

Chiny stanęły w obliczu wielu wyzwań w XXI wieku, w tym rozwoju kwestii globalnych. Możliwe jest, że ze względu na obecne bogactwo i siłę Chin, język chiński może ostatecznie zastąpić angielski. Nie będzie to jednak takie proste. Pierwszym problemem jest rząd, który prowadzi totalitarną i represyjną politykę, na czele której stoi prezydent Xi Jinping. Jego polityka wydaje się zmierzać w przeciwnym kierunku niż poprzednich chińskich przywódców, którzy próbowali otworzyć Chiny na rynki światowe. Stany Zjednoczone również próbowały ograniczyć wpływ Chin na świecie wraz z wyborem Donalda Trumpa na prezydenta ze względu na słabe wyniki w zakresie praw człowieka i (nie)radzenie sobie z epidemią koronawirusa.

Chiny stosują również strategię "pobrzękiwania szabelką", aby zdestabilizować sytuację w sąsiednich krajach. Wszystkie te kwestie odstraszają nowych przedsiębiorców i mogą nawet prowadzić do odpływu inwestorów i nowego kapitału. Jeśli te problemy będą się utrzymywać, Chiny nie będą w stanie dominować gospodarczo, a chiński nie stanie się językiem światowym.

Język angielski jest "neutralny".

Angielski jest również bardziej "neutralny" niż chiński. Chiński jest mniej lub bardziej odizolowanym językiem, ponieważ mówi się nim tylko w Chinach. Język angielski jest używany w wielu krajach o różnych poglądach politycznych i ideologiach.

Chiński jest również kojarzony z Chinami i ich polityką, co może zniechęcać niektórych potencjalnych uczniów do nauki go jako drugiego lub trzeciego języka. Niektóre kraje o napiętych stosunkach z Chinami nie zachęcają do nauki języka chińskiego. Ze względu na długotrwałą tradycję sporów z Chinami, wielu Wietnamczyków, którzy byli w konflikcie z anglojęzycznym narodem przez ostatnie sto lat, uczy się raczej angielskiego niż chińskiego.

Można śmiało powiedzieć, że angielski nie zostanie zdominowany przez chiński w najbliższej przyszłości. Chińczykom byłoby bardzo trudno pokonać trudności językowe, bariery polityczne i bliskie połączenie z jednym rynkiem. Angielski ma lepszą przyszłość niż chiński jako język globalny.

Tłumaczenie M. Sz.)

Źródła: https://www.aiatranslations.com/post/is-chinese-really-set-to-become-the-dominant-language-of-the-internet https://bigthink.com/strange-maps/chinese-whisperers-mapping-pathways-of-knowledge-and-rumor/

Powiązane artykuły

Czy warto robić kursy instruktorskie?
Jeżeli zależy Ci zdobyciu nowego zawodu, kurs instruktorski w centrum szkoleniowym jest decyzją, gdyż...
Które ze szkoleń będzie dla mnie odpowiednie?

Wszystko zależy od Twoich predyspozycji zawodowych, ale nie martw się - każde centrum szkoleniowe przeprowadza wstępne badania mające Ci pomóc w wyborze kursu.

Czy po odbyciu szkolenia łatwo znaleźć pracę?

Przede wszystkim należy pamiętać, aby nie osiadać na laurach po ukończeniu podstawowego szkolenia. Warto zastanowić się nad dodatkowymi zajęciamy doszkalającymi, gdyż w ten sposób znalezienie pracy może być prostsze.

Czy odbycie szkolenia to duży wydatek?

Każda ze szkół oferuje własny cennik, jednak średnie ceny za kurs to ok 1000 zł wzwyż.

Jakie są wymagania?

Wszelkie wymagania jakie musisz spełnić znajdziesz w naszych artykułach. Miłej lektury!